Tak už to v životě bývá, že naše ratolesti rostou a rostou. A pak se chtějí osamostatnit. Juknou na realitky a zajdou do banky, že na ten byt či dům chtějí půjčit. A ejhle, banka jim řekne, že na to nemají dostatečný příjem.
Záchranou mohou být rodiče. A jak k tomu banky přistupují?
✔Některé umožní splatnost až 30 let, i když je rodičům např. 50 a více let, a to za předpokladu splnění různých podmínek, třeba:
☑ dítě má příjmy na splácení 50 % úvěru nebo
☑ dítě má měsíční příjem alespoň ve výši splátky úvěru. Pokud je rodič např. ročník 1966, standardní splatnost by měla být 13 let (do věku 70 let). Banka však prodlouží tuto splatnost na dvojnásobek, tedy na 26 let.
✔Jiné chtějí dobu splatnosti hypotéky podle věku rodičů, což zkrátí celkovou splatnost a zvýší splátku. I přesto, pokud je příjem rodičů dostatečný, toto může být cesta, jak získat hypotéku.
✔Existuje i banka, která se nedrží striktně nějakého pravidla a přistupuje k tomu individuálně. Z vlastní praxe mohu dodat, že většinou banka prodloužení splatnosti schválí.
Tak teď už jen maminku s tatínkem přesvědčit, že jste vzorné dítě, které bude hypotéku splácet řádně a včas, protože jinak by banka hubovala rodiče a ti následně Vás. A to přece nikdo nechce.